2 Yaş Sendromu

Aralık 23, 2017

2 yaş sendromu anne babaların en çok korktukları dönemlerden biridir. Gereksiz yere ağlamalar, inat edip kendini yere atmalar, savrulan tekmeler ve en sonunda yıpranmış, tükenmiş ve kafası karışan anne babalar ne yapacağını bilemez hale gelir. Bunun sonucunda aileler çocuklarının öfkeli ve inatçı bir kişilikte olduğuna dair yanlış bir inanca kapılırlar.

Halbuki 2 yaş sendromunun neden ortaya çıktığını bilirseniz çocuğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun 2 yaş sendromuna seyirci kalmayın, bu dönemi en az gerginlikle hep birlikte atlatın.

2 yaş sendromu ne zaman ortaya çıkar?

Bu sendrom 1.5 yaşlarında başlayıp 3.5 yaşlarına kadar sürebilmektedir.

Bu dönemde çocuk nasıl davranır?

Çocuğunuz bu dönemde en ufak şeylere bile aşırı tepki gösterebilir. Olmadık şeyler için ağlayıp öfke nöbetleri geçirebilir. Anne ve babaya karşı şiddet gösterebilir. Kendini yere atıp istediğinin olması için çığlıklar atabilir.

Çocuk neden böyle bir dönemden geçiyor?

Çocuğunuz yaşamın ilk zamanlarında istediği gibi davranabiliyordu. İstediği zaman yemeği geliyor ve tuvaletini istediği zaman istediği yere yapabiliyordu bunun karşılığında kimse de ona kızmıyordu. Ancak yürümeye başlaması ve özellikle de tuvalet eğitimiyle birlikte çocuklar toplumsal kurallarla karşılaşır. Artık hiçbir şey bebekliğindeki gibi olmayacaktır. Örneğin; artık istediği zaman tuvaletini yapamayacaktır. Klozete oturması gerekir. Her şeyin istediği gibi gitmesine alışkın çocuk bu tür kurallar karşısında afallar ve sinirlenir. Bu kuralları ona gösteren kişi anne olduğundan dolayı bu öfkesi de genelde en çok anneye karşıdır.

Ebeveynler nasıl davranmalı?

Anne babalar öncelikle bu durumun geçici bir süreç olduğunu unutmamalı ve sabretmelidir. Çocuğu öfke nöbeti geçiriyorsa kucağına alıp ileri geri sallanarak sakinleştirebilir. Çocuğun karşısında ebeveynin otoritesini koruması önemlidir. Çocuklar karşısında otoritesi olan bir aile ister. Sırf ağlamasın ve öfkelenmesin diye istediği şeyi çocuğuna veren bir ebeveynin otoritesinden bahsetmek mümkün değildir. Çocuğunuza şefkat ve sevgi göstermeye devam edin. Bu dönemin geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Psikolog İrem Erol

[email protected]

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevap bırakın