Çocuk İstismarı

Şubat 28, 2018

Çocuk istismarının salgın hastalık gibi yaygınlaştığı bu zor günlerde anne ve babaları istismara yönelik bilgilendirmenin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer aileler çocuklarını bilinçlendirir ve tacizin belirtilerini bilirlerse çocuklarını çok daha iyi koruyabilirler.
Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar Nedir?
Çocuğa yönelik cinsel istismar, çocuktan en az 5 yaş büyük birisi tarafından, cinsel uyarılma amaçlı her türlü tutum ve davranışlardır. Yani çocuğa yönelik cinsel istismar taciz veya cinsel birliktelikle sınırlı değildir. Eğer cinsel bir uyarılma içeriyorsa çocuğun saçını okşamak bile bir cinsel istismardır. Bu durum hiç dokunmadan bile gerçekleşebilir. Örneğin sosyal medya aracılığıyla gönderilen mesajlar da cinsel istismara bir örnektir.Cinsel İstismarın Belirtileri Nedir?
İstismarın belirtileri, yaşa ve istismar türüne göre değişebilir. Birazdan okuyacağınız belirtiler, bir ebeveynin şüphesini uyandırmalıdır. Bu durumda çocuğunuza durumu anlattırmalı ve çocuğunuzu derhal bir medikal muayeneden geçirmelisiniz.
Çocukların en az yalan söylediği durum cinsel istismar olduğu için çocuğunuzun açıklaması çok önemlidir.
Çocuğunuzun size ‘Yetişkinler çocuklara nasıl dokunmalı’ tarz soruları, özellikle çocuğunuz bu soruları neden sorduğunu size söylemiyorsa.
Yanağa, dudağa, boyuna yakın yerlerde morluklar, yara veya diş izleri. Özellikle cinsel organlarda olanlar.
Aniden bornoz veya şort gibi bedenini gösterecek giysilere karşı çıkması.
Çocuğunuz davranış sorunları gösteriyorsa, örneğin uyuşturucu kullanım, dağınıklık, hırsızlık, yağın çıkarma, düzensiz yemek yeme gibi.
Çocuğunuzun davranışlarında açıklanamayan değişiklikler depresyon belirtileri olarak görülebilir. Enerjisinde azalma, gizliliğe eğilim, hiç konuşmama, tek başına çok zaman geçirme…
İntihar belirten hareketler. ‘Ölmek istiyorum’ yazan notlar bulmanız. Ya da kendine zarar vermeyi içeren herhangi bir hareket.

Cinsel İstismara Karşı Çocuğunuzu Bilinçlendirin:
Çocuğunuz ile şu şekilde örnek bir konuşma gerçekleştirebilirsiniz:
‘Vücudumuz bize aittir ve bazı bölgelerimiz çok daha özeldir mesela göğüslerimiz, popomuz ve bacaklarımızın arasındaki bölge. Hiç kimsenin sen istemeden vücuduna ama özellikle bu bölgelere dokunmasına, bakmasına izin verme. Eğer dokunursa veya dokunmak isterse hemen çığlık at ve (burada çocuğunuzdan çığlık atmasını isteyerek prova gerçekleştirebilirsiniz, çocuğunuzun da hoşuna gidecektir). Bu durumda bazen o kötü kişiler sana dokunmuş olmasını senden sır olarak saklamanı isteyebilirler ama bu durumu hemen gelip bana anlatmalısın.’

Öneriler:
Değerli anne babalar, yukarıda da yazmış olduğum gibi çocuklarınızın vücudu kendilerine aittir. Eğer bir başkasının çocuğunuzun izni olmadan ona dokunmasını istemiyorsak siz bile çocuğunuzun isteği dışında ona dokunmayın ve öpmeyin. Eğer böyle bir şüpheniz varsa görmezden gelmeyin veya çocuğunuz sizden böyle bir yardım talebinde bulunuyorsa lütfen üstünü örtmeye çalışmayın. Çocuk istismarının etkileri oldukça yıkıcı ve ağırdır. Konu çocuk istismarı olunca 1 en büyük sayıdır.

Psikolog İrem Erol

[email protected]

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevap bırakın