Eyvah!! Saçım Yandı

Eylül 1, 2018

Saçlar, bir kadının en önemli aksesuarıdır, canıdır, kanıdır.:) Ne yazık ki, saçlarımızı renkten renge soktuğumuz için, maşa, fön ve düzleştiriciye maruz bıraktığımız için buna dayanamayıp yıpranıp yanabiliyor. Tamam, siz de benim gibi bir hata yaptınız ve saçınızı yaktınız. Hiç telaş yapmayın. İlk olarak size tavsiyem, arkanıza yaslanmanız ve bu durumu kabullenmeniz, ben öyle yaptım. Ne yapalım? Artık giden gitti, kalan sağlar bizimdir mottosu ile yola devam. Uzun bir araştırma, sorup soruşturma sonrası yanık saç hakkında bir çok bilgi öğrendim. Şimdi size madde madde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

1-İlk olarak şunu söylemeliyim ki, yanık saçınızın uçlarına yapacağınız hiç bir maske, yanık uçlarınızı onarmaz sadece daha iyi görünmesini sağlar. Diplerden saçınız uzadıkça, uçlarını kestirerek kötü görüntüden kurtulabilirsiniz. Yalnız şunu da belirtmeliyim ki, bazı onarım maskeleri, saçınızın ucundaki yanıkların daha iyi görünmesini sağlayabilir. Örneğin, ben kısa saç sevmiyorum ve kestirmek istemiyorum. Fakat saçlarımın uçları çok fena durumda, bu uçlarındaki kötü görüntüyü alması için Sephora ve Bumble&Bumble markalarının saç maskelerini kullanıyorum. Gerçekten şiddetle tavsiye ediyorum. Tek kullanımda etkisine inanamayacaksınız. Saçımın yanık uçlarını onardığını söyleyemem ama görüntü olarak bayağı işe yaradığını söyleyebilirim.

2-Benim her akşam, yatmadan önce uyguladığım bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Bunun adı ‘İnvention Method’. Peki bu yöntem nedir? Başınızı öne eğip, elinize her hangi bir yağ sürerek( Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, argan yağı, badem yağı…), 4 dk boyunca saç diplerinize parmaklarınız ile masaj yapıyorsunuz. Böylece kan dolaşımınız hızlanacak ve saçınız daha hızlı uzayacaktır. Ben bunun faydasını şuan görüyorum, saçımı kestirdiğim günden beri kısa sürede uzamaya başladı. Bazıları bu yöntemi her gün yapıp, saçlarını 10-20 gün yıkamıyormuş. Eğer, bu süre size çok uzun geliyorsa, en az iki günde bir saçınızı yıkayabilirsiniz.

3-Saçınızı yıkadıktan sonra sakın ama sakın taramayın. Ayrıca, saçınıza şampuan sonrası saç kremi kullanmayın. Yanık ve yıpranmış saçlarda saç kremi kullanıldığında saç daha çok yumuşar ve kırılırmış. Bunun yerine haftanın 2 günü onarıcı saç maskeleri kullanabilirsiniz. Saçım, kremsiz nasıl açılacak? diyecek olursanız, eliniz yardımıyla banyoda şampuanı saçınıza yedirirken nazikçe açabilirsiniz.

4-Şampuan seçerken mutlaka içeriğini okuyun. Paraben ve Sülfat içermeyen şampuanlar tercih edin.

5-Hafta da ya da ayda bir kez, kuaförünüzde saç bakımı yaptırın. Kuaförler de yapılan bakım maskeleri, şok etkisi yaratıyor ve saça gerçekten çok iyi geliyor.

6-Saçınızı yıkadıktan sonra havluya sarın ve eğer aceleniz yoksa havlu yardımıyla kurumasını sağlayın. Kışın saç nezlesi olmamanız için saçınızı fön ısısını düşük ayarda kurutabilirsiniz.

7- Yanık saç, kuru bir yapıya sahip olduğu için, mutlaka gün içinde nemlendirici serumlardan kullanın. Bu sayede saçınız daha nemli ve sağlıklı görünecektir.

8-Bazı vitamin takviyeleri saça çok iyi gelebiliyor. Ben bazı vitaminlere başladım ve tam sonuç aldıktan sonra instagram hesabımdan bu ürünleri paylaşmayı düşünüyorum. Ayrıca kullandığım şampuan ve saç maskelerini en kısa zamanda sizinle instagramdan paylaşacağım.

9-Son olarak, kuaförümün bir tavsiyesinden bahsetmek istiyorum. Yanan saçına sakın keratin yaptırma demişti. Keratin saçı kuruturmuş ve böylece zaten yanık olan kuru saçlar, daha çok kuruyacak ve kopacaktır.

Benim sizlere verebileceğim çözüm önerileri bunlardı. Saçınızın rengini en az 1 yıl açtırmamalı ve eski sağlığına kavuşmasına izin vermelisiniz. Yukarıda bahsettiğim tüm bilgileri uyguladım ve faydasını gördüğüm için sizinle paylaştım. Gerçekten işe yarayacak öneriler, eğer sizin de saçınız benim gibi yanmış veya yıpranmışsa en kısa zamanda uygulayın. Umarım siz de faydasını görürsünüz.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevap bırakın