ÇOCUĞUNUZ YEMEK YEMİYOR MU?

Ekim 2, 2018

Anne-baba olmak zor, çok zor…
Doğduğu andan itibaren, hatta henüz hamilelik dönemindeyken başlıyor sorumluluklar yaşıyla birlikte katlanarak artıyor. Anne sütüydü, mamalardı derken yavaş yavaş büyüyen çocuğunuz kendi kendine yemek yemeye başladığındaysa mutlu oluyorsunuz olmasına ama… O an bir şekilde geliyor ve “Ben bunu yemem”, “Karnım tok”, “Yemeyeceğim” inatlaşmaları başlıyor. Eğer çocuğunuza yemek yedirmek sizin için de bir işkenceyse ne yapmanız gerektiğini anlatıyorum.
ASLA ISRARCI OLMAYIN!!!
Yemek yemek doğal bir ihtiyaçtır. Çocuğunuza ‘O tabak bitecek’ demeniz onu yemek yemeğe teşvik etmediği gibi yiyeceği yemeğin gözünde daha da çok büyümesine neden olur. Çocuğunuzu yemek yemesi için zorlamanız ister istemez onda tam tersi etkiye yol açar. Çocuğun yemeğe gösterdiği tepkinin altında ‘istenmeyen şeyin zorla yaptırılması yatar. Unutmayın SİZ ISRAR ETTİKÇE ÇOCUK YEMEYECEKTİR!
ÇOCUĞUNUZUN GENEL SAĞLIĞI YERİNDE Mİ?
Cevabınız evet ise az yemek yemesinin sağlığını bozacağı gibi marazi yersiz, ve gereksiz kaygınızdan kurtulun. Çocuğunuzun çok yemesi değil sağlıklı beslenmesi önemli. Bu yüzden sırf yesin diye televizyon karşısında yedirmekten de kaçının.

ÖNERİLER:
Asla ısrar etmeyin. Yemek yemek bir ihtiyaçtır. Eğer abur cubur vermezseniz acıkan çocuğunuz eninde sonunda yemek yiyecektir.
Ceza da ödül de yok: Ona yemek yemesinin bir karşılığı olduğunu düşündürmemelisiniz.
Saatleri ayarlıyoruz: Yemek saatlerini düzenlemelisiniz. Oyun saatlerini, okul saatlerini ve yemek saatlerini birbirine destek olacak şekilde ayarlarsanız, çocuğunuz sofraya aç oturacak ve muhtemelen tahmin ettiğinizden bile fazla yemek yiyecektir.
Tabağını tepeleme doldurmamalısınız. Tabağına yemeğini koyarken ‘Bu kadar yeterli mi?’ diye sorabilirsiniz.
Ayrıca akşam yemekte ne istediğini sormak çocuğun sofraya oturmasını teşvik edecektir.

ÖNEMLİ NOT: Sevgili anne babalar, kaşık elinizde, baskıyla, zorla, tehditle, dayakla yemek yedirmenin ne beden sağlığı ne ruh sağlığı açısından yararı olmadığı gibi ciddi olumsuzlukları vardır. Aranızda iletişim sorunları doğurabileceğini ve çocuğunuzun öfke nöbetleri geçirebileceğinin farkında olun.

Sorularınız için: [email protected]

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevap bırakın