BİTKİ ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Nisan 18, 2019

Çay ve kahve, birbirlerine rakip ve hemen hemen herkesin birini ya da ikisini tercih ettiği iki içeceğimiz. Çayların da kendi arasında bir ayrım var. Bazılarımız siyah çay bazılarımız ise bitki çaylarını daha çok tercih ediyor. Örneğin ben bitki çayını siyah çaya göre daha çok sevenlerdenim. Çoğumuz çay içmeyi seviyoruz. Peki! Çayımızı nasıl demliyoruz? Doğru teknik ile çay nasıl demlenir?

Bitki çayları, kök&taneli ve yaprak&çiçekli olmak üzere ikiye ayrılıyor. Bu iki türü aynı şekilde demlemiyoruz.

Kök ve taneli bitki çayları;

Örneğin, zencefil ve kabuk tarçın gibi sert bitkileri ya da ananas,portakal,limon gibi meyveleri kaynatma yoluyla çay yapabilirsiniz. 5 dk kapağı kapalı şekilde suda kaynattıktan sonra 1-2 dk demlenmeye bırakılarak demlemeniz yeterli olacaktır.

Yaprak ve çiçekli bitki çayları;

Ihlamur, yeşil çay, melisa, ekinezya, anason, biberiye, gül, papatya, sinameki, hatmi çiçeği, kuşburnu…. vb. Bunun gibi yapraklı ve çiçekli bitkiler ise demleme yoluyla yapılır. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bu tarz bitkileri alırken mutlaka taze olmasına dikkat etmelisiniz. Aldıktan sonra serin ve kuru bir yerde en fazla 18 ay bekletebilirsiniz. Peki nasıl demlemelisiniz? İlk olarak bir demliğe yapmak istediğiniz bitki çayını koyun. Daha sonra 100 derece kaynattığınız suyun altını kapatın ve 1 dk bekletin. Buradaki püf nokta suyun 70-80 dereceye kadar düşmesi. Suyu kaynar kaynamaz kesinlikle bitki çayının üzerine dökmemelisiniz. Daha sonra demliğin kapağını kapatın ve 5-10 dk demleyin. İsteğe bağlı bal ya da limon ekleyebilirsiniz. Keyifli beş çaylarınız olsun. Sevgiler.

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevap bırakın