Elma ve Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır?

Ağustos 31, 2019

Herkese merhabalar, bugün sizlere elma ve üzüm sirkesinin nasıl yapıldığını anlatacağım. Ben sirkeyi suyuma, çayıma, salatama, yemeklerime, cildime, bulaşık makinasına, temizlik için…. Yani anlayacağınız her şeye kullanıyorum. Fakat marketlerde ne yazık ki istediğim gibi sirke bulamıyorum. Örneğin, elma sirkesi almak istiyorum fakat bildiğin su gibi ve hiç kokusu yok. Bu yüzden evde sirkemi kendim yapmanın daha mantıklı ve sağlıklı olduğunu düşündüm. Nasıl hazırladığımı hemen anlatıyorum.

Elma Sirkesinin Malzemeleri;

*1 kg elma

*Avuç içinden biraz daha küçük ekmek parçası

*1 çay bardağı nohut

*2 yemek kaşığı bal

*Alabildiğince su

*Tülbent ve lastik

Yapılışı; Elmaların çekirdeklerini çıkarın, dörde bölün ve kabuklarıyla birlikte kavanoza koyun. Ekmek, nohut ve balı da kavanoza ekleyin. Daha sonra kavanozu yukarıda 4 parmak boşluk kalacak şekilde su doldurun ve kavanozun kapağını tülbent ve lastik yardımı ile kapatın. Daha sonra serin ve karanlık bir yerde bekletin. 20 gün boyunca her gün, tahta ya da plastik bir kaşık yardımı ile karıştırıp tülbentle ağzını geri kapatın. 20 günden sonra hiç karıştırmadan 20 gün daha bekletin. Bu sürenin sonunda sirkeniz hazır olacaktır. Yalnız tüketmeden önce üzerinden sirke anasını alıp sirkenizi süzüp içine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı tuz ekleyerek karıştırın ve sirkenizi kullanabilirsiniz.

Üzüm Sirkesinin Malzemeleri;

*Üzüm ( Kullandığınız kavanozun %60’ını kaplayacak kadar olsun)

*1 çay bardağı üzüm sirkesi (Eğer sirke kullanmayacaksanız nohut kullanabilirsiniz)

*1 avuç bulgur

* Avuç içi büyüklüğünde ekmek parçası

*1 tatlı kaşığı tuz

*1 tatlı kaşığı şeker

*Tülbent ve lastik

Yapılışı; Üzümleri yıkayıp saplarından ayırın ve kavanozun içine koyun. Daha sonra sirke, ekmek, bulguru da ekleyerek yine yukarıda 4 parmak boşluk kalacak şekilde kavanozu su doldurun ve sonra ağzını tülbent ve lastik yardımı ile kapatın. Serin ve ışık görmeyen bir yerde bekletin. Yukarıda elma sirkesini anlattığım gibi her gün karıştırın. 1,5 ay sonra sirkenizi süzüp içine tuz ve şekeri ekleyin. Sirkeniz kullanıma hazır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yok

Cevap bırakın